Itır Esen Kimdir?

Yeşilçam’ın en önemli yıldızlarından biri olan Itır Esen 1957 yılının 30 Mart’ında İstanbul’da dünyaya geldi. Annesi Ayten Esen, babası ise ünlü dublaj sanatçısı Hayri Esen’dir.

Kariyerine mankenlik ve fotomodellik yaparak başlayan Itır Esen, milliyet gazetesinin pazar ekine kapak olunca geniş çapta tanınmaya başladı.

Aşk-ı Memnu Dizisi ile Üne Kavuştu

Mankenlik yaparak adını duyuran ıtır esen asıl büyük çıkışı 1975 tarihinde yayınlanan Aşk-ı Memnu dizisi ile oldu. Yayınlandığı dönem büyük bir olay yaratan 6 bölümlük Aşk-ı Memnu dizisi Itır Esen’in şöhret basamaklarını hızla tırmanmasına sebep oldu. Itır Esen dizide Nihal karakterine can veriyordu.

Arzu Film’in Unutulmaz Yapımlarında Rol Aldı

Daha sonra sinema dünyasına adım atan Itır Esen, Arzu Film ekolünün en önemli filmleri arasında yer alan Bizim Aile, Gülen Gözler, Aile Şerefi gibi Yeşilçam’ın unutulmaz yapımlarında rol almayı başardı.

Itır Esen’in diğer önemli filmleri arasında Cennetin Çocukları, Liseli Kızlar, Rezil, Benim Gibi Sevenler, Gençlik Köprüsü, Taş Mektep, Peri Masalı, Adını Sen Koy, Sis ve Gece ve Güneşi Gördüm yer alır.

Sinemaya ve dizilere 1970’li yıllardan sonra uzun bir ara veren Itır Esen 2000’li yılların başında yeniden dönüş yapar. İlk olarak 2001 yapımı TRT’de yayınlanan Yeditepe İstanbul dizisi ile ekranlarda görünmeye başlayan Itır Esen daha sonra 2004 yılında Çemberimde Gül Oya dizisinde rol aldı.

Ünlü yönetmen Yavuz Turgut ile olan evliliğinden bir oğlu bir de kızı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir