Nicolas Maduro Moros Kimdir?

Eski devlet başkanı Hugo Chaves’in yardımcılığını yapmış, daha sonra Chaves’in ölümüyle geçici olarak Venezuela devlet başkanı olmuştur. 2013’ün 14 Nisan gününde yapılan genel seçimler ile de kalıcı olarak devlet başkanı seçilmiştir. Yine Hugo Chaves döneminde 2006 ile 2013 yıllarında Dış ileri bakanı olarak görev almıştır. Hugo Chaves’in deyimiyle gördüğü en yetenekli siyasetçileri arasında gösterilmektedir.

Doğumu

1962 yılında Venezuela’nın Caracas ilinde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Nicolás Maduro Moros’un babası dönemin en önde duran sendika başkanıydı. Ancak bir motor taşıt kazasında 1989 yıllarında ölmüştür. Maduro kendisini Afrika ve Amerika yerlileri karışımından olarak tanımlamaktadır

Evlilikleri

Nicolas Maduro iki defa evlenmiştir. Nicolas Maduro, ilk evliliğini Adriana Guerra ile yapmıştır. Daha sonra ikinci evliliğini 2006 yıllında Cilia Flore ile gerçekleştirmiştir. Sadece ilk evliliğinden bir çocuğu bulunmaktadır.

Siyasi Kariyeri

Bir otobüs şoförü olduğu sırada siyasete başladı. Venezuela devlet başkanı kimdir? Nicolas Mudori kimdir sorularına Beşinci Cumhuriyetin kurucusu olarak görev almaya başladı. Chaves’in hapishaneden çıkmasında büyük bir rol oynamıştır. Daha sonraki yıllarda Hugo Chaves’in hizmetinde görev yapmıştır.

2006 yılında Chaves tarafından dış işleri bakanlığına atandı. Sonraki dönem yani 2012 yılında Hugo Chaves’in yardımcısı olarak görev yapmaya başlamıştır. Bu sırada dış işleri bakanlığı görevinden istifa etmiştir.

Hugo Chaves’in 2013 yılında hayatını kaybetmesi sonucunda geçici olarak devlet başkanı oldu. Yine 2013 yılındaki genel seçimle yüzde 50,6 oy alarak başkan seçilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir