Yasemin Key Allen Kimdir?

10 Temmuz 1989’ da Londra’ da dünyaya geldi. İngiliz asıllı Türk sinema oyuncusu Suna Yıldızoğlu ve Dudley Allen’in kızı olan Yasemin Allen, ilk okulu Türkiye’de okudu. 

Sinemanın Parlayan Yüzü 

11 yaşında iken annesi Suna Yıldızoğlu ile Avustralya’ya yerleşen Yasemin Allen, lise eğitimini Avusturalya’ da tamamladı. Queensland Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünü kazandı.

2008 yılında L’Oreal firmasının yeni yüz yarışmasında finalist olan güzel oyuncu aynı yıl annesinin ardından Türkiye’ye döndü. Müjdat Gezen konservatuarı tiyatro bölümünü bitiren Yasemin Allen, Elif adlı dizide başrol oynadı. 

Dizi ve Sinema Kariyeri 

Yasemin Kay Allen kimdir diye devam edecek olursak son zamanlarda yıldızı parlayan genç bir oyuncu olduğunu görülmektedir. Annesinin izinden oyunculuk kariyerine devam eden güzel oyuncu Türkiye’de başarılı bir performans sergiledi.

2009 yılında Kavak yelleri dizisinde 3. sezonda rol aldı.  2010 yılında Yerden Yüksek dizisinde de rol alan oyuncu, oyunculuk kariyerine devam etti. Hayat Devam Ediyor dizisinde rol alan genç oyuncu daha sonra Özcan Deniz ile baş rolünü paylaştığı Aşk ve Su filminde rol aldı.

2013 yılında Merhamet adlı dizide rol alan Allen, dizinin final yapmasıyla Muhteşem Yüzyıl dizisinde rol almaya başladı. 2014 yılında Muhteşem Yüzyılla birlikte Ulan İstanbul ve Şeref Meselesi adlı yapımlarda kendini gösterdi.

Son zamanda ise Amerikan dizisi Strike Back’te Rus ajan rolündeki muhteşem performansı ile Amerikan seyircisinin takdirini ve sevgisini kazandı. Güzel oyuncu kariyerine bu dizi ile devam etmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir